Hunger Action Month

Saturday, September 27, 2008

From "Start" to "Almost Done"

Last Sunday I took my $25 and found the store that I knew would give me the most for my money...Aldi's.

I have a family of four and thought I would make sure that $25 of food would do for the entire family of four for the week. I planned it out so that it COULD work, if we were extremely disciplined.

I bought a whole chicken, a loaf of bread, a bag of salad, a box of rice, a bag of egg noodles, a gallon of milk, a box of grapes, a 24-pack of bottled water, a box of deli turkey for sandwiches, a bag of cheese and a 30-count package of eggs...all for $24.88.

The chicken would be baked and portions would be used one day in homemade chicken noodle soup and one day in fajitas.

My husband and I rarely eat breakfast and sometimes if we don't get a chance to eat lunch, because we are so busy in the field, we will just eat dinner.

Yeah, no breakfast and sporadic lunches...

Considering all of that, I said that although it's supposed to be $25 per person, my family of four could do it with just $25.

Boy, I am starving and my husband said to count him out after day one. And, my hungry-jack girls (ages 9 and 5) began to wonder why they were getting less snacks between meals than before.

I didn't have the heart to tell them that I included them in mommy's food challenge. So, I let them off the hook about four days into the challenge.

So now it's just me...and...I'm glad the end is very near.

It has saved me about $30 this week from eating lunch , but I need to get on a scale to see if the little weight I have is diminishing.

Until tomorrow...the last day of the challenge.


Deb Schiff said...

One of the things I've done to cut down on expenses is to join our local food co-op. They offer fee waivers for those who cannot afford them, and they accept food stamps. There you can buy healthy food in bulk at a discount. And, if you're like me and have the time, when you put in some hours working at the co-op, you can earn up to 25% off all your purchases. I can't tell you how great of a difference in our bottom line that makes. It IS possible to have a healthy diet on little cash.

Nicole said...

If you are trying to survive on $25 dollars a week you could certainly cut out the bottled water. Is that really necessary. Even if water in Chicago is bad (which i know it isnt) you can buy a tap water filter for fairly cheap. And bottled water is a huge drain on the environment. Kudos for comiting and completing the challenge but there are day to day activities like using a water bottle that would save $ and our environment